انواع دریل و کاربرد ان

 

انواع دریل و کاربرد آن

 

  • دریل‌های ساده

رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع دریل‌ها هستند. با گذشت زمان و رشد تکنولوژی در دنیای ابزار به این دریل‌ها ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنظیم سرعت، تغییر گشتاور و تغییر جهت چرخش اضافه شد. از این نوع دریل‌ها بیشتر می‌توان برای سوراخ‌کاری فلزات، چوب و پلاستیک استفاده کرد. سه‌نظام به‌کاررفته در این دریل‌ها اکثرا به دو شکل آچارخور و خودکار طراحی می‌شود و نوع مته‌ی استفاده‌شده برای این دستگاه‌ها  به جنس سطح موردنظر بستگی دارد. معمولا در اغلب خانه‌ها و واحدهای صنعتی کوچک یک نمونه از این نوع دریل‌ها وجود دارد.

 

  • دریل‌های چکشی

این سری از دریل‌ها قابلیت چکشی و ضربه زدن در هنگام چرخش را دارند. سازوکار دریل‌های چکشی به‌گونه‌ای است که در هنگام گردش مته، ضربات عمودی به سطح وارد می‌کنند. معمولا دریل‌های چکشی برای سطوحی با سختی و ضخامت بیش‌تر مثل مصالح ساختمانی استفاده می شوند و با ضرباتی که وارد می‌کنند باعث تسریع و تسهیل فرایند سوراخ‌کاری می‌شوند. ساختار این دریل‌ها مانند دریل‌های ساده است با این تفاوت که می‌توان این دستگاه را روی حالت سوراخ‌کاری ضربه‌ای قرارداد. شرکت‌های سازنده‌ی این دریل‌ها عموما برای تسلط بیشتر کاربر روی دستگاه محلی برای نصب دسته کمکی در قسمت جلوی دریل در نظر می‌گیرند.

 

  • دریل‌های بتن‌کن

برای سوراخ‌کاری سطوح با مصالح سخت مثل بتن و سیمان از این دسته از دریل‌ها استفاده می‌شود. ویژگی قابل اشاره‌ی دریل‌های بتن‌کن علاوه‌بر موتور قدرتمند طراحی خاص سه‌نظام آن‌ها است. همان‌طور که اشاره شد سه‌نظام وظیفه‌ی نگه‌داشتن مته را دارد، پس برای سوراخ‌کاری سطوح بسیار سخت این قسمت باید از کیفیت ویژه‌ای  داشته باشد و به شکلی مناسب مته را دربرگیرد. سه‌نظام دریل‌های بتن کن به دو نوع متداول چهار شیار و پنج شیار تقسیم شده که با نام‌های SDSPLUS  و   SDSMAXشناخته می‌شوند. دریل‌های بتن کن نیمه‌صنعتی از نوع چهارشیار هستند و دریل‌های بتن کن صنعتی و بزرگ پنج شیار هستند.

 

  • دریل‌های چکشی تخریب

پرقدرت‌ترین، بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین نوع دریل‌های دستی این نوع از دریل‌ها هستند. زیرا این سری از دریل‌ها تنها برای تخریب سازه‌ها و سنگ‌ها کاربرد دارند. مهم‌ترین ویژگی دریل‌های تخریبی، موتور قدرتمند و گشتاور بالای آن‎ها است. در این دریل‌ها عموما از قلم به‌جای مته برای تخریب استفاده می‌شود.

 

  • دریل نمونه‌بردار

نوع خاصی از دریل‌ها هستند که هدف آن‌ها ایجاد سوراخ‌های بزرگ و برداشتن نمونه از مواد صنعتی مختلف برای ارسال به آزمایشگاه‌های ریخته‌گری برای بررسی است. فناوری به‌کاررفته در سه‌نظام مته‌ی این سری از دریل‌ها نسبت به دیگر دریل‌ها متفاوت است.

 

  • دریل‌های ستونی

از این دستگاه‌ها برای انجام سوراخ‌کاری‌ روی سطوح مختلف مانند فلزات، سنگ‌ها، چوب و کریستال، با دقتی بالا استفاده می‌شود. این دقت بالا به لطف بازه‌ی حرکتی محدود آن‌ها حاصل می‌شود که این بازه‌ی حرکتی تنها به شکل عمودی بوده و این ویژگی مانع از انحراف آن به اطراف می‌شود. معمولا از این نوع دریل‌ها در کارگاه‌ها و واحدهای نیمه‌صنعتی و صنعتی استفاده می‌شود.

 

حالا کدام دریل را برای کارم مناسب است؟

 

با توجه به مطالب بیان‌شده و آشنایی با سازوکار و انواع دریل‌ها حال باید بدانیم کدام دریل برای کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم مناسب است. برای این‌کار، ابتدا باید انتظارات خود از این دستگاه و این‌که قرار است در چه ‌کاری از آن استفاده کنیم را بدانیم. اگر شما دریل را تنها برای انجام کارهای خانگی نیاز دارید و می‌خواهید مجموعه‌ی ابزار خانگی خود را تکمیل کنید بهتر است از یک دریل ساده با توان معمولی استفاده کنید. اما اگر به دریلی قابل‌حمل با کارایی بیشتر مثل سوراخ‌کاری و بازوبسته کردن پیچ نیاز دارید، می‌توانید دریل‌های شارژی را انتخاب کنید. یا اینکه اگر به دنبال یک دریل برای انجام فعالیت‌های صنعتی و کارگاهی هستید بهتر است دریلی با توان و قدرت بالاتر که ویژگی‌های مناسب فعالیت شما را داشته باشد بخرید. برای راهنمایی بیشتر، با شمارۀ 90008009 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد فروش زیمبرگ، شما را راهنمایی کنند.

 

 

 

 

تهیه شده در واحد تولید محتوا زیمبرگ

admin
ارسال دیدگاه