انواع اره و کاربرد ان چیست

انواع اره و کاربرد آن چیست

 

اره ابزاری است که تیغه های مختلفی دارد و برای برش چوب و سایر مصالح کاربرد دارد. .اره ها با اسم ها و کاربردها مختلفی در بازار وجود دارند. در ادامه با مدل های مختلف اره آشنا میشویم.

 

اره دستی

اره دستی برای بریدن چوب استفاده می شوند.اگر برش در طول چوب  و در یک خط مستقیم باشد، به آن اره شکاف زن نیز میگوییم. اگر برش در عرض چوب باشد اره قطع کن نامیده می شود. دندانه های اره ها، اگر از نوع شکاف زن باشد به شکل نوک تیز می باشد و اگر اره قطع کن باشد، دندانه های آن به شکل متوازی الاضلاع هستند.

 

اره گرد نجاری

اره گرد نوعی اره نجاری است با تیغه گرد که برای برش های طولی، عرضی، زاویه دار، ایجاد شیار در چوب، فلز و … استفاده می شود.  این ابزار برقی یک ابزار پر کاربرد در حیطه نجاری است. با تعویض تیغه اره گرد نجاری، مصالح دیگر را نیز می توان برش داد.

 

کمان اره

کمان اره یک اره آهن بر است  که یک تیغه باریک و یک کلاف فلزی دارد و برای برش لوله، آهن، پروفیل و یا صفحات پلاستیکی، پلکسی گلاس، به کار می رود. در نجاری نیز برای برش صفحات فشرده و نازک کاربرد دارد. تیغ اره های آهن بر معمولا زود کند می شوند به همین دلیل قابلیت تعویض دارند. به طور کلی  کمان اره ها دقت و قابلیت کنترل بالایی دارند ولی سرعت برش و طول برش کمی دارند.

 

اره ژاپنی

اره ژاپنی شکل خاص دارد. این اره در زمان‌هایی استفاده می‌شود که اره‌های معمولی قابلیت برش را ندارد؛ اره ژاپنی هم می‌تواند چوب نرم و هم سخت را برش بدهد. اره ژاپنی در سه مدل و اندازه وجود دارد که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارد.

 

اره مویی

اره مویی، برای برش های ظریف کاری و منحنی ها به کار میرود. برای بریدن تخته سه لایی ها هم استفاده می شوند. هم در نوع دستی و هم در نوع برقی وجود دارند. اره مویی به شکل یک کمان می باشد که یک تیغه را نگهداری می کند. اره مویی دستی ظرفیت برش محدودتری نسبت به نوع برقی دارد و برای بریدن چوب، پلکسی گلاس با ضخامت کم و… مورد استفاده قرار میگیرند. اره مویی برقی ظرفیت برش با ضخامت بالاتری دارند و نیاز به فعالیت بدنی کم تری دارد. از این اره ها معمولا در منبت کاری استفاده می کنند.

 

اره سر شاخه زن

این اره یک دسته بلند دارد که با استفاده از آن می توان به راحتی شاخه‌های درختان را قطع کنند؛ در واقع اره باغبانی، مخصوص باغبانی و هرس کردن درختان است. این اره جز انواع اره دستی پرکاربرد در بین افراد می باشد.

 

اره فارسی بر

اره فارسی بر جزء ابزارآلات تخصصی صنعت چوب به شمار می‌آید و علاوه بر چوب، برای فلز نیز استفاده می شود و با استفاده از آن زاویه ۴۵ درجه را روی چوب برش می‌زنند.

 

اره برش سطح

اره برش سطح برای  برش بیرون زدگی اتصالات چوب استفاده می‌شود. تیغه اره برش سطح در دو لبه، دارای دندانه است و نازک‌تر از سایر اره‌ها می‌باشد. دندانه‌های این اره کاملا موازی یکدیگر بوده و بر خلاف سایر اره‌ها زاویه‌ای به خارج ندارند؛ که همین امر سبب شده تا این اره به چوب آسیبی نرساند. انواع اره هر کدام قابلیت های خاصی دارد که کاربرد آن ها را مشخص می کند.

 

اره دو طرفه

اره دو طرفه نوعی از انواع اره دستی است که در دو قسمت آن دو طرف دسته قرار گرفته تا دو نفر با آن بتوانند کار کنند. از این اره در بخش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از حوزه‌های پر کاربرد آن، بریدن تنه و الوار چوب است.

 

اره عمودبر

اره عمودبر برای برش انواع چوب، نئوپان، تخته سه لایی و… با ضخامت کم کاربرد دارد. دو نوع از این اره در بازار است. اره عمودبر افقی و عمودبر چکشی که نوع افقی بُر آن برای کارهای قوس بُری و فرم دار به کار می رود.

 

 

 

تهیه شده در واحد تولید محتوا زیمبرگ

 

admin
ارسال دیدگاه