در خرید ابزارالات چه چیزی را باید رعایت کرد

 

در خرید ابزارالات چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

 

اگر با اصطلاحات خاص ابزارآلات برقی آشنا نباشید، رفتن تا فروشگاه ابزار و انتخاب و خرید ابزاری که کاملا متناسب با نیاز شما باشد، با توجه به تنوع کالا ها، ویژگی های متفاوت و برند های متفاوت موجود در بازار، کار آسانی نخواهد بود. به علاوه هر کدام از برند ها، ویژگی های خاص و متفاوتی دارند که کار را سخت تر می کند. سایز و توان و سایر قابلیت های ابزار چیزهایی است که از قبل باید راجع به آن بدانید.

 

قدرت

در بازار امروزی دو مدل اصلی ابزار برقی وجود دارد. بعضی مدل ها کابل دارند و باید به منبع برق وصل شوند تا کار کنند. بسته به محیط کار ممکن است دستگاه به برق شهری یا ژنراتور وصل شوند؛ ولی در هر صورت برق دستگاه از منبعی خارجی تامین می گردد. میزان قدرت این مدل ها با آمپر مشخص می شود. در اره، دریل، دستگاه های دمنده و مکنده و … آمپر بالاتر به معنای قدرت بیشتر است. با پیشرفت تکنولوژی و مهار الکتریستیه در موتورهای کوچکتر، شاهد رشد بسیارِ توان دستگاه ها با موتور های کوچک هستیم. تا چند سال پیش دستگاهی با 5 یا 6 آمپر پرچمدار بازار به حساب می آمد. این اعداد به سرعت رشد کردند. این روزها دستگاه هایی با توان 11 یا 12 آمپر و حتی بیشتر، عجیب نیستند. توجه داشته باشید که در کنار میزان آمپر هر ابزار برقی، میزان توان خروجی آن که بر حسب وات (W) مشخص میشود، بسیار مهم تر است؛ به طوریکه دستگاههای با توان بالاتر عدد بزرگتری از توان برحسب واحد وات را دارند. نوع دوم  ابزارآلات شارژی هستند که این روزها در بازار بسیار مطرح هستند. در این مدل ها ولتاژ، ابزار بیانگر توان آن است. زمانی که ابزارهای شارژی وارد بازار شدند باتری های 9.6 ولت کاملا ایده آل و پرچمدار بازار بودند. با افزایش تقاضا برای گشتاور بالاتر و طول عمر بیشتر، تولیدکنندگان قدرت باتری ها را تا 12 ولت و بعد 14.4 ولت افزایش دادند. از آن پس شاهد افزایش هرچه بیشتر قدرت تا 36 ولت و بالاتر بودیم. امروزه باتری های پر قدرتی در بازار وجود دارند که می توانند انرژی لازم برای کارکرد یک اره فارسی بر را تامین کنند، چیزی که با باتری های 9.6 ولت امکان پذیر نبود. با پیشرفت مستمر ابزارآلات شارژی شاهد افزایش توانایی های آن ها خواهیم بود.

 

ویژگی ها

در کنار توجه به توان مورد نیاز، برخی خصوصیات و ویژگی ها در ابزار برقی وجود دارند که باعث سهولت کارکردن با آن می شوند. سازندگان ابزارآلات برقی، با توجه به نیاز افراد حرفه ای، محصولاتی برای افزایش سرعت اجرای کار و محصولات چندکاره را وارد  بازار کردند. قابلیت تعویض سریع تیغه، مته و … برای پیمانکاران و استادکارانی که به صورت پروژه ای کار می کنند بسیار اهمیت دارد.

در مدت کوتاهی، تکنولوژی لیزر هم به قابلیت های ابزار اضافه شد. شاید لیزر مستقیما در افزایش دقت کار تاثیر نداشته باشد؛ ولی قطعا باعث کاهش زمان اجرا خواهد شد. لیزر هم مانند قابلیت قبلی با تمرکز بر نیاز پیمانکاران به محصولات اضافه شد؛ برای پیمانکار وقت طلا است!

 

برآورد هزینه

از نکات دیگری که به عنوان راهنمای خرید ابزارآلات باید به آن توجه کرد، هزینه واقعی ابزار برقی و دستی است. معمولا ابزارآلات برقی برای استفاده، نیازمند لوازم جانبی همانند مته، سرپیچ، صفحه برش و … هستند. بنابراین باید هزینه این موارد را در نظر بگیرید و با توجه به بودجه ای که دارید، مدل مناسب را انتخاب نمایید.

برند

نکته دیگری که به شما در خرید هروسیله ای کمک می کند، توجه به برند آن است. شرکت های ارائه کننده ابزار با کیفیت برقی، کم نیستند. شرکت هایی که در تبلیغات، محصولات خود را قدرتمندترین، با کیفیت ترین و بهترین ابزار معرفی می کنند. تمامی تولید کنندگان ابزار در چرخه رقابت هستند و تلاش میکنند محصولی متمایز از سایرین ارائه نمایند. بنابراین بهتر است ابزاری را انتخاب نمایید که بیشترین تطابق را با نیازهای شما داشته باشد.

 

 

 

 

 

تهیه شده در واحد تولید محتوا زیمبرگ

 

 

admin
ارسال دیدگاه